sort by
approximate search
1shortlisttitle datasearch history  
results search [or] ISN:0000000108895900 | 1 hits
Person
ISNI: 
0000 0001 0889 5900
Name: 
Đečovi, Štjefen K.
Đečovi, Štjefen Konstantin
Gechovi, Shtʹefen Konstantin
Gečov, Michail Kostadinov
Gečov, Stefan
Gjeçi-Kryeziu, Mëhill Kostandin
Gjeçov-Kryeziu, Sh
Gjeçov, Sh
Gjeçov, Shtjefën
Gjeçov, Shtjefën K.
Gjeçov, Shtjefën Konstantin
Gjeçov, Shtjefen Kostantin (O.F.M.)
Gjeçov, Stefan
Gjeçov, Stefano C.
Gjeçov, Stefano Cost
Gjeçov, Stefano Costantino
Gjeçovi-Kryeziu, Shtjefën
Gjeçovi, Shtjefën
Gjeçovi, Shtjefën K.
Shtjefën Gjeçov
Shtjefën Gjeçov (etnoloog uit Albanië (1874-1929))
Shtjefën Gjeçovi
Shtjefën Gjeçovi (Albanian priest and scholar)
Shtjefën Kostantin Gjeçov (religioso albanese)
Stefan Gečov
Гечови, Штефан
Стефан Гечов
Стефан Гечов (албански свештеник)
Штефан Гечові
Dates: 
1874-1929
Creation class: 
Language material
Text
Creation role: 
author
compiler
editor
Related names: 
Albanie
Dodaj, Paolo
Dukagjini, Lekë (1410-1481)
Fishta, Gjergj O.F.M., 1871-1940
Fox, Leonard
Godin, Marie Amelie Freiin (1882-1956)
Godin, Marie Amelie von (1882-1956)
Gut, Christian
Lekë Dukagjini (książę albański ; (1410-1481))
Martucci, Donato
Patetta, Federico
Schirò, Giuseppe
Schmidt-Neke, Michael
Trnavci, Halit
Titles: 
BN Service turc : Dictionary of Albanian literature
Brahaj, Jaho, Shkrime për Sh. Gjeçov-Kryeziun:
codice di Lek Dukagjini, ossia Diritto consuetudinario delle montagne d'Albania, Il
Kanon Leke Dukađinija : (posthumno djelo)
Kanun Leki Dukagini, sobrannyĭ i kodifit︠s︡irovannyĭ bratom Shtʹefenom Konstantinom Gechovi, chlenom frant︠s︡iskanskogo ordena
Kanuni i Lekë Dukagjinit
Pami︠a︡tniki obychnogo prava albant︠s︡ev osmanskogo vremeni, 1994:
Shtjefën Gjeçovi, jeta dhe vepra, 1982:
Shtyllat e kombit : publicistikë
Notes: 
Sources: 
VIAF BAV DNB LC NKC NLP NSK NUKAT PTBNP SUDOC WKD
BOWKER
NTA