sort by
approximate search
1shortlisttitle datasearch history  
results search [or] ISN:0000000028739713 | 1 hits
Person
ISNI: 
0000 0000 2873 9713
Name: 
Andon Zako Çajupi
Andon Zako Çajupi (Albanian nationalist poet and playwright)
Andon Zako Çajupi (albanischer Schriftsteller und Übersetzer)
Andon Zako Çajupi (dichter uit Albanië (1866-1930))
Çajupi
Çajupi, A. Z.
Çajupi, A. Zako
Çajupi, Andon
Çajupi, Andon Zako
Çajupi, Anton Zako
Çajupit, Andon Zako
Čaûpi, Andon
Chajup
Zako, Andon
Zako-, Andon Çajupi
Zako-Çajupi, Andon
Zako-Çajupi, Andon (pseudonym)
Чаюпи, Андон
Անդոն Չայուպի
Dates: 
1866-1930
Creation class: 
cre
Language material
Text
Creation role: 
author
Related names: 
Brahimi, Razi (1931- ))
Bulo, Jorgo
Frashëri, Naim (1846-1900)
Gjergji, Demir (1951-)
Haxhiaj, Floresha
Luka, Kolë
Mjeda, Ndre (1866-1937)
Samojlov, David Samuilovič (1920-1990))
Spasse, Sterjo
Titles: 
14 годишен младоженец
Baba musa lakuriq
Baba tomorri
Burr' i dheut
Fyelli i bariut : vjersha dhe fabula të zgjedhura
Hist. e popullit shqiptar, 1969:
Katrëmbëdhjetë vjeç dhëndërr ; Pas vdekjesë
Komedi
Mëmëdheu
Naimi, C̦ajupi, Mjeda
Père Tomor. [Traduit de l'albanais par Kolë Luka.]
Përralla ; Lule të hindit
Përralla në vjersha. Redaktuar nga Sterjo Spasse
Perralla te sgjedhura nga te vjershetarit math "La FOntaine", 1921?:
Plays. Selections
Poems. Selections
Poezi ; Prozë ; Artikuj dhe letra ; Bibliografi
Poezia shqipe
Prozë
Shqipëtar!për fëmijët e moshës së mesme shkollore
Stihotvoreniâ
Vepra, 1983:
Vepra dramatike
Vepra letrare
Works.
Notes: 
Sources: 
VIAF DNB LC NLP NSK NUKAT SUDOC WKD
BOWKER
NTA
TEL