sort by
approximate search
1shortlisttitle datasearch history  
results search [or] ISN:0000000078329026 | 1 hits
Person
ISNI: 
0000 0000 7832 9026
Name: 
Ćosja, Redžep
Qosja, Rexhep
Rexhep Qosja
Rexhep Qosja (Albanian writer)
Rexhep Qosja (albanischer Literatur- und Kulturwissenschaftler)
Rexhep Qosja (albański krytyk literacki, historyk literatury i pisarz)
Ťosja, Redžep
Dates: 
1936-
Creation class: 
Language material
Text
Creation role: 
author
Related names: 
Ajeti, Idriz
Gut, Christian
Kadare, Ismail (1936-...)
Konferenca Shkencore e 100-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (1978 : Priština, Serbia)
Kraja, Mehmet
Qendra e Enciklopedisë Shqiptare (Akademia e Shkencave e RSH)
Schuyt, Raoul Nicolaas (1948-)
Schuyt, Roel (1948-)
Shabani, Haxhi
Ulaj, Idriz
Vinca, Agim (1947-)
Zajmi, Abdullah
Titles: 
50 vjet studime albanologjike : simpozium shkencor mbajtur më 18 e 19 dhjetor 2003
Anatomia e kulturës
Anthologie de la prose albanaise ; présentée par Alexandre Zotos, 1983. Dict. of Albanian lit.
Antologjia e lirikës shqipe.
Asdreni : jeta dhe vepra e tij : monografi
Bijtë e askujt : roman
Çështja shqiptare.
Demokracia e shpërdorur
Dëshmitar në kohë historike
Dialogje me shkrimtarët
Epizode letrare. Eseje.
Fati i pambrojtur.
Fjalor demokratik
Gjeneral G. F. Phillips & Komiteti "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës" : dokumente historike nga Arkivat Britanike 1913-1921
Historia e letërsisë shqipe : romantizmi
Ideologjia e shpërbërjes : trajtesë mbi idetë çintegruese ne shoqërinë e sotme shqiptare
In solchen Augen liegt der Tod dreizehn Erzählungen, die auch ein Roman sein können
Književnost i kritika
Konferenca shkencore e 100-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit : referate dhe kumtesa të mbajtura në Seksionin e Historisë : Prishtinë, 6-9 qershor 1978
Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe : 20-25 nëntor 1972
Kontinuitete. Studime dhe ese.
Kosova në vështrim enciklopedik.
Kritika letrare. Mbulesën e punoi Rexhep Feri.
Letër Zotit
Ligjërime paravajtëse
Mite të zhveshura
Morfologija e një fushate
mort me vient de ces yeux-là treize contes qui peuvent faire un roman
Nata është dita jonë : roman
Nezaštićena sudbina : o Albancima u Jugoslaviji danas
Një dashuri dhe shtatë faje : roman
Nocione të reja albanologjike
ogen en de dood, Die : roman
Panteoni i rralluar. -
Paqja e përgjakshme : Konferenca ndërkombëtare për Kosovën, Rambuje 6-23.2.1999, Paris 14-19.3.1999
Pashko Vasa. -
Populli i ndaluar
Porosia e madhe : monografi mbi krijimtarine e Naim Frasherit
Prej tipologjisë deri te periodizimi
Prozor ostavi otvoren
question albanaise
Realiteti i shpërfillur : vështrim kritik mbi pikëpamjet e Ismail Kadaresë për identitetin shqiptar
Rilindja e dytë
ringjalluri i penduar, I : [tregim satirik]
Rruga e formimit të fleksionit të sotëm nominal te shqipes Razvojni put savremene nominalne fleksije Albanskog jezika
Shkrimtarë dhe periudha
Shqipëria dhe Kosova : si janë dhe si do të duhej të jenë
Strategjia e bashkimit shqiptar
Të vërtetat e vonuara : përgjigje e dytë në polemikat e Ismail Kadaresë dhe të bashkëmendimtarëve të tij
Testament për Shqipërinë
Traganja.
Tri mënyra të shkrimit shqip : shkrimi ideologjik, shkrimi folklorik dhe shkrimi modern
Tronditja e shekullit
Vdekja më vjen prej syve të tillë trembëdhjetë tregime që mund të bënin një roman
Vepra të zgjedhura. E përgatiti [dhe shkroi] "Proza e Nonda Bulkës para lufte"
Notes: 
Sources: 
VIAF DNB LC NKC NSK SUDOC WKD
BOWKER
NTA