sort by
approximate search
1shortlisttitle datasearch history  
results search [or] ISN:0000000080166588 | 1 hits
Person
ISNI: 
0000 0000 8016 6588
Name: 
Chehou, Mehmet
Mehmet Şehu
Mehmet Shehu
Mehmet Shehu (albán politikus, miniszterelnök)
Mehmet Shehu (albanischer Politiker und Premierminister des kommunistischen Albaniens)
Mehmet Shehu (albansk politikar)
Mehmet Shehu (albansk politiker)
Mehmet Shehu (politico albanese)
Mehmet Shehu (politicus uit Albanië (1913-1981))
Mehmet Shehu (Prime Minister of Albania)
Šehu, Mehmet
Shehu, Mehmet
Shehu, Mehmet Ismail
Shekhu, Mekhmet
Мехмет Шеху
Шеху, Мехмет
მეჰმედ შეჰუ
محمد شاهو
メフメット・シェフー
穆罕默德·谢胡
Dates: 
1913-1981
Creation class: 
cre
Language material
Text
Creation role: 
author
Related names: 
7th Congress of the Party of Labour of Albania for the 6th five-year plan (04-11-1976 : 1976 - 1980) ; 1 (Tirana)
Byroja Politike e KQ të PPSH.
Hoxha, Enver (1908-1985)
Institut Marx, Engels, Lénine, Staline
Instituti i Studimeve Marksiste-Leniniste
Kessel, Patrick
Marx, Engels, Lenin, Stalin Institute
Parti du travail d'Albanie, Congrès 5°. 1966. Tirana
Partia e Punës së Shqipërise. Komiteti Qëndror
Partia e Punës së Shqipërise. Kongresi. 6th, Tirana, 1971
Titles: 
Á propos de l'expérience de la guerre de libération nationale et du développement de notre armée nationale
Albanie socialiste ne s'écartera jamais de ses positions révolutionnaires...., L'
Amitié éternelle. La visite de la délégation du Parti du travail d'Albanie et du Gouvernement de la République populaire d'Albanie en République populaire de Chine (26 avril-11 mai 1966). [Allocutions... Liou Chao-Chi... Mehmet Shehu... Chou En-Lai...].
Bataille pour la libération de Tirana
Bilan grandiose de victoires de trente-cinq années dÁlbanie Socialiste
Documents, télégramme, Camarade Mao Tse Toung,... camarade Lin Piao,... camarade Chou En Lai,... Tirana, le 9 septembre 1968
Gouvernement de la République populaire d'Albanie se guidera dans toute son activité sur la ligne générale marxiste-léniniste du parti du travail d'Albanie, discours prononcé le 21 novembre 1970 à la 1ère session de la 7ème législature de l'Assemblée populaire de la République d'Albanie
Kujtime nga jeta o brigadës l-rë sulmuese : Botim i dytë
Lufta për Clirimin e Tiranës
Magnificent balance of victories in the course of 35 years of socialist Albania : speech at the commemorative meeting on the 35th anniversary of the liberation of the homeland and the triumph of the people's revolution, delivered on November 28, 1979
Mbi gjëndjen ndërkombëtare dhe politikën e jashtëms të Qeverisë së Republikës Popullore të Shquipërisë : (Rapport i mbajtur në Sessionin e 5-të të Nuvendit Pepulor të R.P.Sh.)
Mehmet Shehu, siç e kam njohur, c2008:
oeuvre des animateurs de notre renaissance vit et est honorée dans l'Albanie nouvelle, socialiste, L'
Për revolucionarizimin e mëtejshëm të shkollës sonë...
Pervyj pâtiletnij plan razvitiâ narodnogo hozâjstva Narodnoi Respubliki Albanii : doklad na 2 s''ezde Albanskoj Partii Truda 2 aprelâ 1952 g.
Pravitel'stvo NRA vo vsej svoej deâtel'nosti budet rukovodstvovat'sâ general'noj marksistsko-leninskoj liniej Albanskoj partii truda : (reč na 1 sessi Narodnogo Sobraniâ 7-go sozyva 21 noâbrâ 1970 g.)
Raport mbi direktivat e Kongresit të 8-të të Partisë për planin e shtatë pesëvjeçar të zhvillimit të ekonomisë dhe të kulturës të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë për vitet 1981-1985 : mbajtur në Kongresin e 8-të të PPSH
Rapport sur les directives du VIe Congrès du P.T.A. relatives au Ve plan quinquennal (1971-1975) de développement économique et culturel de la République populaire d'Albanie présenté au VIe Congrès du P.T.A., le 4 novembre 1971
Referat "Mbi masat për përmirësimin e drejtimit të ekonomisë nga organet shtetërore, ekonomike dhe të partisë : Mbajtur në aktivin ekonomik më 5-6 prill 1955
Report on the directives of the 7th Congress of the Party of Labour of Albania for the 6th five-year plan, 1976-1980, of economic and cultural development of the People's Republic of Albania : submitted to the 7th Congress of the PLA, November 4, 1976
Selections.
Shqipëria socialiste kurrë nuk do të largohet nga pozitat e saj revolucionare : fjala e mbajtur me rastin e 65-vjetorit të Shpalljes së pavarësisë kombëtare e 33-vjetorit të Clirimit të Atdheut, Vlorë, 29 nëntor 1977
Speech addressed to the first session of the fifth legislature of the People's Republic of Albania
Sur la construction du socialisme en Albanie...
Treguesi i lëndës për raportin në Kongresin VII të PPSH, mbajtur nga shoku Enver Hoxha dhe për raportin mbi planin VI pesëvjeçar, mbajtur nga shoku Mehmet Shehu.
Vepra të zgjedhura
Notes: 
Sources: 
VIAF LAC LC NKC NLP NUKAT SUDOC WKD
BOWKER
NTA
TEL