sort by
approximate search
1shortlisttitle datasearch history  
results search [or] ISN:0000000112929157 | 1 hits
Person
ISNI: 
0000 0001 1292 9157
Name: 
Fatos Tarifa
Fatos Tarifa (Social scientist and former diplomat)
Tarifa, F.
Tarifa, Fatos
Dates: 
1954-
Creation class: 
article
cre
Language material
Text
Creation role: 
author
contributor
redactor
Related names: 
Adams, Benjamin (1976-)
Instituti i Sociologjisë (Albania)
Krisafi, Ksenofon
Lucas, Peter (1934-)
Perkins, James E. (1st Lieut)
Sokoli, Lekë (1953-)
Spoor, Matthijs Nicolaas
Spoor, Max
Tarifa, Eneda
Tarifa, Sevo
United States. Congress. Commission on Security and Cooperation in Europe
University of North Carolina at Chapel Hill
Titles: 
Albania's exit from communism in the East European context, 1998:
Amerikanofobia dhe anti-amerikanizmi europian
Bona fide : polemike me studiuesit : Albert Doja, Ferit Duka, Gentian Elezi, Bernd Fischer, Artan Fuga, Rexhep Meidani, Servet Pëllumbi, Rexhep Qosja, Francis Fukuyama dhe Fareed Zakaria
breakdown of state socialism and the emerging post-socialist order, The
Conflict and Rights in Vengeance-Ridden Societies : Moral and Legal Inferences
Defending and improving democracy in modern Albania, 2004:
Dinamika e modernitetit pluralizues
Drejt pavarësisë : çështja e çlirimit kombëtar në mendimin politik-shoqëror rilindës 1900-1912
Europa e pabashkuar
Europe adrift on the wine-dark sea
Fati i një shekulli : hegjemonia amerikane, dilemat e Europës dhe sfidat e Azisë Lindore
first decade and after, The : Albania's democratic transition and consolidation in the context of Southeast Europe
Hakmarrja është imja : morfologjia sociale dhe gramatika morale e gjakmarrjes
James : studenti im amerikan ushtar në Irak
Jeta shoqërore si eksperiencë sociologjike
Kalorësit e humbur të kryqëzates anti-Kadare
Letters to America
Mendimi sociologjik shqiptar (1986-2006) : bibliografi
Paradigma e tranzicionit demokratik : "fundi" i tranzicionit apo një tranzicion "pa fund"?
Political legitimacy in communist and postcommunist states
Politika si gramatikë dhe metaforë
Quest for Legitimacy and the Withering Away of Utopia, The
Saga e dy kontinenteve : a po ndahen Europa dhe Amerika nga njëra-tjetra?
Sonatë rinore
Through a glass darkly : anti-Americanism in Europe.
To Albania, with love
Vengeance is mine : justice Albanian style
Contributed to or performed: 
SOCIAL FORCES
Notes: 
Thesis (M.A.)--University of North Carolina at Chapel Hill, 1995
Sources: 
VIAF DNB LC NUKAT SUDOC WKD
BOWKER
NTA
TEL
ZETO