sort by
approximate search
1shortlisttitle datasearch history  
results search [or] ISN:0000000078309981 | 1 hits
Person
ISNI: 
0000 0000 7830 9981
Name: 
A-kuo-li
Agoli, Dritero
Agolli, Dritëro
Ankoli, Ntritero
Dates: 
1931-
Creation class: 
cre
Language material
Notated music
Text
Creation role: 
author
contributor
translator
Related identities: 
Çomaga, Bamkë (Pseudonym; other identity, same person)
Related names: 
Agolli, Sadije
Çomaga, Bamkë (1931-; see also from)
Çuka, Pano (1925-)
Gjymshana, Vasil
Gut, Christian
Kuçuku, Bashkim
Lacouchie, Alain (1946-...)
Mustaqi, Arsen
Peçi, Aleksandër (1951-)
Zotos, Alexandre
Titles: 
À fleur de fables
Arka e djallit : roman
Baladë për tim atë dhe për vete
bronze bust, The
Çelësat e lumturisë.
Çudira dhe marrëzi : fabula, epigrame
Deshtaku : roman
Dhjetë sy : vjersha dhe poema
Erkundungen
Fjala gdhend gurin : vjersha dhe poema
Fjalë të urta
Fletorka e mesnates : poezi
Gdhihet e ngryset : poezi
grondement de vents lointainsnouvelles, Un
hapat e mija ne asfalt vjersha dhe poema
ho anthropos me to kanoni
homme au canonroman, L'
Jeta në letërsi : artikuj dhe shënime
Kalorësi lakuriq : roman
Kam penën e mprehtë, mendjen e kthjellët : 50 vjet intervista
Kambana e larget : poezi
Këngët e buzëqeshjes : poezi
Komisari Memo
Lutjet e kambanës
Lypësi i kohës : poezi
man with the gun, The : a novel
Mosha e bardhë : dramë me tri akte
Mother Albania : a poem
Mudrosti-gorčini
Mutter Albanien e. Gedicht
Në rrugë dolla...vjersha dhe poema
Nënë Shqipëri : poemë
Njerëz të krisur : tregime dhe novela
Njerëz të krisur : tregime të zgjedhura
Njeriu me top : roman
Pelegrini i vonuar : poezi
Poezi
porazot na lek dukagini
seagull, The : soprano and string orchestra
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo
Shkëlqimi dhe rënja e shokut Zylo : roman
Shpirti i gjyshërve : 101 këngë
Shtigje dhe trotuare : poezi
splendeur et decadence du camarade zulo
Splendeur et décadence du camarade Zuloroman
Teshtimat e lirisë : njeriu, politika dhe kultura
tre qeshin jne inatoset
Trëndafili në gotë : roman
Udhëtoj i menduar : poezi
Vepra letrare
Vjen njeriu i çuditshëm : poezi
Works.
Zhurma e erërave të dikurshme : tregime dhe novela
Zylo oder die abenteuerliche Reise durch die wundersame Welt von Bürokratien satirischer Roman
Notes: 
Sources: 
BOWKER
TEL