sort by
approximate search
1shortlisttitle datasearch history  
results search [or] ISN:0000000078386629 | 1 hits
Person
ISNI: 
0000 0000 7838 6629
Name: 
Ali Podrimja
Ali Podrimja (Albanian poet)
Ali Podrimja (journalist uit Kosovo (1942-2012))
Ali Podrimja (kosovo-albanischer Lyriker)
Podrimja, A.
Podrimja, Ali
עלי פודרימיה
Dates: 
1942-2012
Creation class: 
cre
Language material
Text
Creation role: 
author
compiler
contributor
editor
redactor
Related names: 
Aliu, Ali
Gjerqeku, Enver (1928-)
Hamiti, Sabri
Horodyska, Dorota
Lanksch, Hans-Joachim (1943-)
Mekuli, Esad
Saneja, Mazllum (1945- ))
Shkreli, Azem (1938-)
Śmietańska, Ewa
Zotos, Alexandre
Titles: 
bekümmerte Zweig alban. Poesie in Jugoslawien
Bez glagola : suvremeno albansko pjesništvo u Jugoslaviji
Credo
Dann sagte der Dichter
Défaut de verbe
Dhembja e pikës
Dhimbë e bukur
Dielli i zi : ese dhe shënime nga esnafi krijues
Dozivi. Preveli.
Drejtpeshimi
E frikshme dhe e bukur : sprovë për një antologji
Eklipsi i ëndrrës
Eni vjen pej Çamërie : antologji poetike
femme
Fjalë të rilindura.
Flaka e vjedhur a Flamme volée
Folja
Fund i gezuar
Fundi i mitit : tregime
Gjumi i tokës
Gruaja
Humbës i lumtur
Ich sattle das Ross den Tod
Kush do ta vrasë ujkun
Lächeln im Käfig
Lili dhe lirija jonë. Lili i našata sloboda.
Litari i ankthit : [poezi të zgjedhura]
Loja nën diell
Lum lumi
Mësomë të dua
Miti ballkanik te Kadareja
Mitrush Kuteli në 100-vjetorin e lindjes : tryezë shkencore, 8 qershor 2007
Mitrush Kuteli the 100th anniversary of birth : round table, June 8, 2007
Narodnosti : Albanci, Bugari, Česi, Mađari, Romi, Rusini, Rumunji, Slovaci, Talijani, Turci, Ukrajinci
Nyugtalan ko : (valogatott versek)
Poëmas
Poezi
Sad branch : the Albanian poetry in Yugoslavia
Sampo.
Sfidë harrimit : ese
Shamijat e pershendebjave
Shtatë shkrimtarë
Skradziony płomień
Solitude d'une branche, La : La poésie albanaise en Yougoslavie : Dega e pikëlluar : Poezi shqipe në Jugosllavi
Sonot što prodolžuva, 1978
Të jetosh.
Teach me to love : Albanian - English poetry
Third word : Post-Socialist Poetry
Torzo. Mbulesën e punoi: Shyqri Nimani.
U bogu su nazreli zmiju. Pesme.
varuri i këndon lirisë, I
Vdekja nuk është fjala e fundit
Vepra, 2013:
Viatiques anthologie bilingue poèmes
Who will slay the wolf : selected poetry
Wolf satteln ausgew. Gedichte ; alban.-dt.
Works
Zari
Živjeti
Zjarr i fjetur
Żyć
Notes: 
Sources: 
VIAF DNB LC NKC NLP NSK NUKAT SUDOC WKD
BOWKER
NTA
TEL