sort by
approximate search
1shortlisttitle datasearch history  
results search [or] ISN:0000000116749014 | 1 hits
Person
ISNI: 
0000 0001 1674 9014
Name: 
Aleks Buda
Alex Buda
Alex Buda (Albanian historian)
Buda, A.
Buda, Aleks
Buddha, Alex
Dates: 
1911-1993
Creation class: 
Language material
Text
Creation role: 
author
redactor
Related names: 
Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë
Akademia e Shkencave e RPSH.
Conférence Nationale sur la formation du peuple Albanais, de sa langue et de sa culture (1982 : Tirana)
Frashëri, Kristo (1920-....))
Instituti i Historisë (Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë)
Islami, Selim
Kadare, Ismail (1936-...)
Plasari, Lila
Pollo, Stefanaq
Universiteti Shtetëror i Tiranës. Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë
Zamputi, Injac
Titles: 
Albaner und ihre Gebiete, Die
Alfabeti i gjuhes shqipe dhe kongresi i Manastirit : (14-22 nëndor 1908) : studime, materiale, dokumente
Conférence Nationale des Études Ethnographiques (28-30 juin 1976, [Tirana]), La
Dokumente për historinë e Shqipërisë të shek. XV.
ethnogenèse du peuple albanais à la lumière de l'histoire, L'
Fjalor enciklopedik shqiptar
Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405-1468)
Guide d'Albanie (avec un petit manuel de conversation)
Historia Albanii
Historia e Shqipërise vëllim i dyjë
Historical studies : selected texts
Kodikët e shqipërisë, 2003:
Konferenca kombëtare e studimeve për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit 1878-1881: (12-28 qershor 1978).
Konferenca kombëtare për forminin e popullit shqiptar, të gjuhës dhe të kulturës së tij (Tiranë, 2-5 korrik 1982)
Kuvendi I i studimeve ilire : (Tiranë 15-20 shator 1972)
Probleme të Pavarësisë së Shqipërisë : referate
Problèmes de la formation du peuple albanais, de sa langue et de sa culture : (choix de documents)
Rrethimi i Shkodrës
Shkrime historike
Tambours de la pluie. Traduit de l'albanais. [Postface par Aleks Buda.]
Notes: 
Sources: 
VIAF DNB LC NLP NUKAT SUDOC WKD
BOWKER
NTA